Životopis

Norbert Heller se narodil se v Českém Těšíně, kde se poprvé seznámil s hudbou a klavírem. V patnácti letech byl přijat na konzervatoř v Ostravě do třídy profesorky Marty Toader. V průběhu studia absolvuje četná veřejná vystoupení, natáčí pro rozhlas a televizi.

Zúčastňuje se mnoha klavírních soutěží. Vítězí např.v Mezinárodní klavírní soutěži Ludwiga van Beethovena  v Hradci nad Moravicí, jako jeden z nejmladších účastníků absolvuje také mezinárodní klavírní soutěž Fryderika Chopina ve Varšavě a soutěž Petra Iljiče Čajkovského v Moskvě.
V následujících letech se stává studentem prof. Ivana Moravce a prof. Jana Panenky na Akademii múzických umění v Praze. Komorní hru studuje u prof. Josefa Vlacha. Následují také soutěže ve Vídni ,Vercelli, Bolzanu (Itálie).

Norbert Heller koncertuje v mnoha zemích Evropy, ale také v USA (New York, Chicago, Washington D.C., Phoenix), Japonsku (Nagoya, Osaka, Tokyo - Casals Hall). Kromě recitálů se pravidelně se věnuje hudbě komorní, hlavně jako partner houslistů a pěvců. Jeho bohatá diskografie obsahuje tituly z tvorby Beethovena, Brahmse, Smetany, Šostakoviče, Musorgského. Nahrává také na historický nástroj tzv. „hammerklavier".

Snímek sonát Franze Schuberta, realizovaných na „hammerklavier“ Konrada Graffa na zámku v Libochovicích, byl oceněn prémií Českého hudebního fondu jako Nahrávka roku. Je prvním českým  klavíristou, který kompletně nahrál všechny Mozartovy klavírní sonáty.


V roce 2003 začal Norbert spolupracovat s houslistkou Gabrielou Demeterovou, s níž na zámku v Libochovicích natočil  komplet sonát pro klavír a housle W.A. Mozarta. Oba interpreti, a tím je nahrávka ojedinělá, hrají na historické nástroje v původním ladění.

 

V roce 2012 vystoupil jako sólista na festivalu v kanadském Niagara-on-the-Lake. Ve stejném roce vzniklo CD s hudbou F. Schuberta a J.M. Hummela s vynikajícím violoncelistou Jiřím Bártou.

Od roku 2008 působí na Mezinárodní konzervatoři Praha.  Řadu let je členem výboru mezinárodniho hudebního festivalu Mladá Praha (www.mladapraha.cz), který se již 22 let snaží prosazovat, podporovat a seznamovat mladé talentované hudebníky z celého světa.

 

V roce 2014 hrál v Japonsku v Kanawazea v sále Asahi v Tokyu. Ve stejném roce hrál opět v Kandě, Niagara on the Lake, s kanadským houslistou Atisem Bankasem sonatiny F. Schuberta a s barytonistou Alexanderem Dobsonem Schubertovu Winterreise.